Prof. Albert Dohořel

Popularizátor vědy, konzultant Philip Morris pro vizi Světa bez kouře


 • Matka
  Radomila Dohořelová,
  narozena v Náchodě
 • Otec
  Stefan Günther Uhrenunruh,
  narozen ve Švýcarsku, v obci Frauenkappelen v kantonu Bern
 • Vzdělání
  gymnázium - Náchod

  vysoká škola - Wilhelm Tell Universität Emmentalerloch
 • Titul
  doktor technických věd, obor Popularizace vědy

 

Důležité momenty ze života profesora Dohořela:

 

Jako žák základní školy se přihlásil na soutěž mladých vynálezců v Ženevě. Do finálového kola přinesl model islandské ledové sopky Eyjafjallajökull, který vlastnoručně vyrobil ze sádry a naplnil hořlavou směsí celuloidu a nastrouhaných prskavek. Model málem vyhrál první cenu, ale při soptění se z jeho kráteru vyvalil oblak dýmu, který spustil poplach, a protipožární sprchy vyplavily celou budovu. Albert tak přišel o cenu, získal ale ředitelskou důtku a obdiv svých spolužáků. Další ročník soutěže pak vyhrál s vylepšeným modelem sopky, ve kterém kouř nahradil bezpečnou mlhou ze suchého ledu.

Ještě jako dítě překvapil o Vánocích celou rodinu svým vynálezem voňavého nekouřícího františka, který se zahříval statickou elektřinou (ebonitová tyč + liščí ohon).

Jeho švýcarský dědeček Wilibald Uhrenunruh (dědeček z otcovy strany) byl za svého mládí nadějným cyklistou, vynikal hlavně v horských prémiích. Pak ale začal kouřit, ztrácel dech a nakonec mohl jezdit už jenom z kopce. Albert se rozhodl, že dědečkovi pomůže. Vsadil se s ním, že pokud dokáže ujet na kole sto metrů a přitom žonglovat, dědeček přestane kouřit. Albert sázku vyhrál, dědeček splnil svůj slib a úplně přestal kouřit. Pak naopak on přemluvil Alberta, aby spolu začali jezdit na kolech po alpských stezkách a honili divoké sviště.

Na základě svého osobního zážitku s dědečkem Wilibaldem začal Albert studovat na vysoké škole popularizaci vědy, aby dokázal přesvědčit o životním stylu bez kouře co nejvíce lidí.

Albert založil ještě na univerzitě se svou kolegyní z ročníku Ursulou start-up na výrobu nekouřících udíren.

Brzy po svém návratu do Česka Albert pro milovníky nostalgických jízd, kterým záleží na ekologii, vynalezl nečoudící parní lokomotivu, v jejímž kotli ohřívá vodu na páru místo uhlí elektřina z fotovoltaických panelů na střeše.

Profesor Dohořel se svými přáteli plánuje založit občanskou iniciativu pro přejmenování města Kouřim na Nekouřim.

Profesor Dohořel vylepšuje lidové obyčeje: v noci z 30. dubna na 1. května namísto tradičního pálení čarodějnic chce zavést válení čarodějnic. Figury čarodějnic už nebudou hořet na vatře, ale lidé je budou pouze koulet z kopce. Přitom mohou zároveň čistit přírodu od odpadků nebo vysazovat mladé stromky.

 

* Profesor Albert Dohořel je fiktivní postava, která se nezakládá na reálné osobě, ale všechny informace na této webové stránce jsou reálné a podložené desítkami let vědeckých výzkumů. Jakákoliv podobnost s reálnými osobami je tedy čistě náhodná.

Důležitá informace:
Bezdýmné výrobky nejsou bez rizika. Obsahují nikotin, který je návykový, a jsou určeny pro dospělé, kteří by jinak pokračovali v kouření nebo užívání jiných nikotinových výrobků.

Výrobky obsahující nikotin by neměli užívat nezletilí, osoby ohrožené čI trpící srdečním onemocněním, diabetici, těhotné čI kojící ženy a osoby trpící epilepsií nebo jiným onemocněním vyvolávajícím záchvaty.

Naše věda
Výrobky bez kouře